8. Zde stojím a nemohu jinak
Na sněmu německkých států ve Wormsu vystoupil Luther na obhajobu reformace před císařem a před nejvyššími státními a církevními hodnostáři.
9. Reformace ve Švýcarsku
Reformace ve Švýcarsku je spojena s osobou Ulrycha Zwingliho. Významné bylo zvláště jeho působení v Curychu.
10. Postup reformace v Německu
Velkoku překážkou reformního úsilí v Německu se stalo učení Tomáš Münzera. V těchto těžkých chvílích se Luther vrací do Wittenberku.
11. Špýrský protest a protestantské "Vyznání"
Sněm ve Spýru v roce 1529 přinesl vítězství reformaci v Německu. Text "Vyznání" je pak klíčovým dokumentem protestantismu.
12. Reformace ve Francii
Ve Francii se evangelium dostává až ke královskému dvoru, později však utrpí krvavou porážku. Z Francie vyšli také reformátoři Kalvín a Farel, kteří šiřili protestantismus v Ženevě.
13. Reformace v Holandsku a ve Skandinávii
Také země severní Evropy měly své reformátory, kteří výhnamně přispěli k šíření protestantismu a do své mateřštiny přeložili Bibli.
14. Reformace na Britských ostrovech
Tyndale peložil do angličtiny Nový zákon; Joh Knox šířil reformaci ve Skotsku; John Wesley kázal ospravedlnění z víry.
15. Francouzská revoluce
Nelehký úděl Francie v 18. století má své kořeny v odmítnutí Bible a v potírání protestantismu; revolucí vrcholí všeobecný úpadek této kdysi kvetoucí země
16. Za svobodou do světa
Zásady náboženské svobody byly hlavními pilíři nově se rodící demokracie za "velkou louží". O prosazení náboženské snášenlivosti se v Novém světě zasloužil Roger Williams.
17. Zaslíbení návratu
O druhém Ježíšově příchodu hovořili proroci i další bibličtí pisatelé, později také reformátoři. Této události předcházejí četná znamení, významná je také úzká souvislost s Kristovým prvním příchodem.
18. USA 1844 - očekávání Kristova příchodu
Američtí křesťané žijí v očekávání druhého Ježíšova příchodu. Čelným představitelem adventního hnutí, jež vrcholí v roce 1844, se stal William Miller.
19. Nenaplněná očekávání
Ježíšova smrt přinesla učedníkům bolestné rozčarování, ale i novou naději. Podobnou zkušenost prožili i stoupenci adventního hnutí, když se nenaplnilo jejich očekávání druhého Ježíšova příchodu.
20. Adventní hnutí v Evropě
Poselství o druhém příchodu Ježíše Krista se šířilo nejen v Americe, ale i v řadě evropských zemí; i zde mnozí zkoumali Písmo a došli k podobným závěrům jako William Miller.
21. Nepříliš lichotivý obraz církví 1. poloviny
19. století má biblické pozadí; úpadek protestantských denominací má svou paralelu v životě církve v prvních staletích.
22. Další zkouška víry
Nové očekávání na Kristův příchod, k němuž mělo dojít na podzim 1844, se opět nenaplnilo. Věřícím se tak naskytla další příležitost prověřit základy své víry.
23. Tajemství svatyně
Důkladným zkoumáním Písma odhalili adventisté příčinu svého zklamání. Svatyní, která měla být v roce 1844 očištěna, není země. Jde o nebeskou svatyni, v níž koná službu Ježíš.
24. V přítomnosti Nejvyššího
Kristova přímluvná služba ve svatyni je součástí plánu vykoupení; v ní nabízí Bůh hledajícímu člověku na jeho cestě významnou oporu.
25. Nezměnitelná Boží vůle
Boží zákon se nikdy neměl změnit - otázka jeho trvalé platnosti nabývá na významu zvláště v souvislosti se zachováváním čtvrtého přikázání.
26. Obránci pravdy
Zachovávání soboty má v době před druhým příchodem Ježíše Krista zásadní význam. Přes veškeré výhrady obhájců neděle je třeba i nadále nést zvěst o trvalé platnosti všech Božích přikázání.
27. Cesta k plnému životu
V moderních náboženských hnutích je opomíjena významná role Božího zákona; důraz je kladen na víru. Ovšem u věřícího, který směřuje k plnému křesťanskému životu, mají víra a skutky jít spolu ruku v ruce.
28. Vyšetřující soud
Nebeský soud na základě přesných záznamů přinese pravdivé svědectví o životě každého člověka; Ježíš u soudu působí v roli obhájce.
29. Původ zla
Zlo je důsledkem vzpoury v nebi, již vedl Lucifer. Konečné řešení problému zla přináší Kristova oběť na Golgotě.
30. Největší nepřítel
Vztah s Kristem a vytrvalá bdělost je pro křesťana zárukou odolnosti proti nástrahám protivníka.
31. "Bůh s námi"
Písmo hovoří o duchovních bytostech, z nichž některé člověka chrání, zatímco jiné mu škodí. Ježíš Kristus v době svého pozemského působení musel s těmito silami zla bojovat.
32. Nástroje zla
Satan má v zásobě nepřeberné množství triků, jimiž může snadno oklamat nepozorné Kristovy následovníky.
33. Tajemství nesmrtelnosti
Nesmrtelnost je pro člověka zahalena rouškou tajemství. Ježíš Kristus svou smrtí na kříži všek tento problém jednou provždy vyřešil.
34. Můžeme mluvit s mrtvými?
Spiritismus nabízí lidem zdánlivě snadnou cestu k dokonalosti. Bible však spiritistické projevy odhaluje a nabízí možnost, jak těmto svodům odolat.
35. Svoboda svědomí ohrožena
Vynucování neděle se stane hlavním nástrojem náboženského útlaku.
36. Nadcházející boj
Odmítání závaznosti Božího zákona, a zvláště čtvrtého přikázání, dovolují lidé satanovi připravit si půdu pro závěrečný zápas mezi dobrem a zlem.
37. Naše jediná jistota
Důmyslné satanovy nástrahy lze rozeznat pouze pomocí Písma. Bible je bezpečným průvodcem i v těch nejtěžších zkouškách.
38. Poslední varování
V doě hlásání poselství druhého anděla sejdou mnozí kvůli utrpeníze správné cesty. Budou zde však i ti, kdo přijmou nabízenou záchranu.
39. Doba soužení
V čase závěrečného soužení budou věřící vystaveni tomu nejtvrdšímu útlaku, kterému mohou odolat pouze za předpokladu, že zůstanou Bohu opravdově věrni.
40. Vysvobození
Zachráněné věřící čeká radostné setkání s Pánem a věčný život v obnoveném ráji.
41. Minulost ukončena
Nevěřící si již v průběhu svého života připravili smutný úděl - stejně jako satan, jehož trest bude nejtěžší.
42. Vítězství lásky
Celá země i se vším zlým bude odstraněna a na zachráněné čeká věčný život v obnoveném ráji.