Průvodce Biblí si získal díky třem miliónům prodaných výtisků v téměř 30 jazycích a opakovaným revidovaným vydáním vyjímečnou pověst jedné z nejlepších a nejsrozumitelnějších příruček pro studium největšího bestselleru všech dob - Bible.
První české vydání této úspěšné knihy, kterou vydala Česká biblická společnost v roce 2004, je již téměř rozebrané. Druhé české vydání knihy v měkké vazbě s praktickými chlopněmi a v menším příručném formátu proto vychází vstříc všem, kteří si knihu zatím neměli možnost pořídit.
Bible je nejrozšířenější a nejčtenější knihou na světě. Někdo jí čte ze zvědavosti, jiný jako součást duchovního hledání, další pro její bohaté kulturní dědictví.
Tento průvodce je určen pro použití s Biblí, chce stát vedle ní. A to nikoli jen proto, aby čtenáře informoval o Bibli, jeho cílem je přinést na jedné stránce informace, které by jinak bylo třeba čerpat z několika různých příruček. Tomu napomáhá jak bohatství obrazového materiálu, tak také psané slovo. Obrázky, mapy a grafy nejsou pak pouhou dekorací textu, ale pomáhají objasnit jeho význam. Průvodce může být používán s jakýmkoliv překladem Bible.
Tato kniha chce být přitažlivou a přístupnou; při jejím vydání jsme měli na mysli zejména ty, kdo se s Biblí setkávají poprvé. Nepředpokládáme tedy žádné základní znalosti. Třebaže autoři pocházejí z odborných kruhů, píší jednoduchým - nikoli však zjednodušujícím - jazykem. Odborné výrazy jsou omezeny na minimum - a jestliže bylo nutné je použít, jsou vysvětleny.
Prvotním záměrem je pomoci čtenářům porozumět biblickému textu. Druhá a třetí část knihy (Starý zákon, Nový zákon) prochází Bibli po jednotlivých oddílech, shrnuje jejich obsah a je-li to třeba, připojuje poznámky. O významných detailech pojednávají kratší doprovodné články.
Důležitá je také interpretace biblického textu a jeho aktualizace pro dnešek. Za tím účelem je třeba zjistit, zda konkrétní kniha je psána jako poezie či próza, příběh nebo dopis a jaký je její historický kontext. K tomu slouží první část, jež přináší nejrůznější pojednání týkající se jak vzniku biblického textu, tak i způsobu jeho interpretace či historického pozadí, ale také mapy a grafy.
Čtvrtá část - rejstřík - usnadňuje hledání faktografických údajů - jmen, zeměpisných názvů a dalších pojmů - , ale i obrázků.
Otevřít Bibli v 1. Mojžíšově a číst ji až po Zjevení, to není obvykle ten nejlepší způsob jak začít. Kapitolka "Jak číst Bibli" nabízí několik užitečných alternativ. Průvodce Vám může posloužit, ať už začnete kdekoliv: některou z biblických knih, biblickou postavou, konkrétním problémem, biblickou archeologií, kulturou, literaturou. Někdo se raději do hloubky zaobírá určitým tématem, jiný dá přednost větším celkům.